Awatar Roch Brada

Chowaj się! Zaraz wybuchnie!

Po trzech dniach kombinowania, hektolitrach wylanego potu, niezliczonej ilości słów typu motyla noga, po kilku zwątpieniach we własne umiejętności przetwornica została pokonana. W końcu Roch poprosił o pomoc swojego Guru od elektroniki, mentora i przewodnika po świecie kondensatorów, cewek, dławików i tranzystorów. Uzbrojony w lutownicę, Roch poszedł na korepetycje i zobaczyć jak oporna przetwornica wywiesza białą flagę.

Według schematu wszystko było w porządku, jednak w generatorze \”nóżki\” nie były złączone i nie układ nie pracował. Po złączeniu nadal cisza w układzie, wymiana kondensatora trochę poprawiła sytuację, ale do 16V brakowało 13V. Kolejne zwiększenie pojemności nic nie dawało, jak były 3V tak zostały.

W końcu schemat został olany i, jako błędny, wylądował w koszu. Po czterech godzinach udało się, przetwornica ruszyła po zamianie miejscami dwóch tranzystorów, ale było jedno ale..

Działa! Ale chowaj się zaraz kondensator wystartuje – powiedział Tomek, co oznaczało żeby uciekać bo zaraz wybuchnie.

Przetwornica zaczęła wytwarzać 30V, a w teorii powinna \”pompować\” 16V. Udało się odciąć zasilanie i nic nie wystartowało, ale napięcie było jakby z duże. Pomogło zwiększenie oporności i układ zaczął działać. Przetwornica, jak i cały programator, śmiga, aż miło.

Korporacja, która już była opisywana na blogu, wypuściła bubel. W samej płytce były dwa poważne błędy, o drobnych pomyłkach nie wspominając. Układ jest przeznaczony dla początkujących elektroników, czyli dla Rocha i faktycznie – początkujący nie ma szans na samodzielne uruchomienie układu.

I tak minęło przedpołudnie, popołudnie i cały dzień. Roch postanowił, że samodzielnie zrobi programator, już po prawkach, i wyśle go do Korporacji. Niech mają jeden działający.

****

Poza tym nudy u Rocha, za oknem śnieg lub deszcz więc cały dzień siedzi w domu. Tęskni za rowerem i za wypadami, ale cóż zrobić jak pogoda kaprysi. W statystyki nawet nie zagląda bo takiej czerwieni to nigdzie nie ma. W tym roku trudno będzie wykręcić więcej niż osiem tysięcy. Trudno się mówi.

Roch pozdrawia swojego Mentora i pozostałych czytelników.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

4 odpowiedzi na „Chowaj się! Zaraz wybuchnie!”

 1. Awatar

  Ale to świństwo sprzedawać i produkować coś co się nadaje niemal do kosza!

 2. Awatar

  Ano – na forach sporo ludzi ma problem z tą przetwornicą – większość ją wyrzuca i korzysta z zasilaczy, ale Roch nie poddał się i, z ogromną pomocą, uruchomił przetwornicę.

 3. Awatar

  Czy ktoś wogóle daje tej korporacji informację zwrotną? może nie wiedzą?

 4. Awatar

  Nie wiem, w każdym razie jak będę miał wszystko \”ogarnięte\” to wyślę im – może faktycznie nie widzą 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *